//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/zamanin-kisa-tarihi-stephen-hawking
MOTİVASYON

“Zamanın Kısa Tarihi” – Stephen Hawking

Şimdi hem bir kitap hem bir biyografik sinema filmi hem de azimli bir mücadelenin bende uyandırdıklarından bahsetmek istiyorum bu yazıda.

Stephen Hawking. Bu ismi duymayan yoktur herhalde. 14 Mart 2018'de vefat etti, 76 yaşında. 21 yaşında çok nadir görülen bir hastalığa yakalanan ve doktorların 2 yıldan fazla yaşayamaz dedikleri bu adam inadına 53 sene daha yaşadı, ki buna kelimenin tam anlamıyla “yaşamak” denmeli. Her yaşam özeldir fakat bazıları daha özeldir. Farklı durumlar bu yaşamları özel yapar, çok farklı durumlar. Hawking’in hayatı da bu örnek alınası, bilinmesi gerekenlerden sadece birisi.

Bunları neden anlatıyorum peki? Çünkü son günlerde üst üste gelen tesadüfler beni bu adamın hayatını daha iyi anlamaya itti. Birkaç gün önce “Zamanın Kısa Tarihi” kitabına ikinci kez başladım. Sadece okuyarak anlaması zor bir kitap olduğu için ben de okuyup not almaya başladım. Kitap o kadar bilgilendirici ki üniversitelerin bazı derslerinde kaynak kitap olarak okutulmalı diye düşünüyorum. Gerçekten medeniyetin başlangıcından itibaren insanlık olarak içimizdeki o uzay ve uzaydaki zaman ile ilgili muhteşem merakı bir nebze olsun gideriyor, kafamızdaki birçok soru işaretine cevap oluyor ve evrene karşı farklı bir ufuk, bakış açısı kazandırıyor.

Kitaba daha yeni başlamış olmama rağmen bende bu duyguları uyandıran bu eser ve yazar zaten gönlümü çoktan fethetmişken bir gece arkadaşım ile “Hadi bir film izleyelim!” diye başlayıp tamamen tesadüfen ismi hoşumuza gittiği için “The Theory of Everything” yani “Her Şeyin Teorisi” isimli filme başlamadan hemen önce konusunu okuyunca Mr. Hawking’in hayatından bir kesiti anlattığını gördüm, içimde tatlı bir heyecan oluştu ve o güzel duygu ile filme başladım. Gerçekten çok kaliteli bir yapımdı ve filmde verilmek istenen duygular içime işledi diyebilirim. Stephen’ın henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisi iken yakalandığı hastalık, sevdiği kadının onun hastalığına aldırmayıp hep yanında olması, hastalık sürecinde gelişen mutlu, hüzünlü olaylar duygu seline sebep olmaya yetiyordu. Neyse, fazla spoiler vermeden bu film kısmını geçelim ama şiddetle tavsiye!

853AC3F8-890A-4CE8-AFBB-E6A7257BA570.jpeg

Bende uyandırdığı etkiye gelecek olursak; o genç yaşında, neredeyse tüm vücut fonksiyonlarını etkileyecek olan hastalığa, günden güne yavaşça kontrolünü kaybettiği bedenine rağmen tutkuyla bağlı olduğu alana olan merakını ve azmini hiç kaybetmeyen bu karakter herkese örnek olmalıdır. Ölümün yakın olduğunu bile bile hastalığını öğrendiği ilk günden itibaren boş vermişliğe kapılmak yerine daha fazla okuma, öğrenme arzusu ile yaşaması, insanlığa bir miras bırakma niyetinde olması, merakının ve hayalinin peşini hiç bırakmaması bugünlerde hangimizin sahip olduğu özellikler? Bunları iyi düşünüp iyi tartmalıyız. Bir iki basit zorluk karşısında yılan bünyemizi güçlendirip pes etmeyen bir savaşçıya dönüştürmenin vakti gelmedi mi?

E2F5EE6E-A2E1-44DF-B2BF-83DAB77586B6.jpeg

Günümüzde pek çok örnek var. İnternet sayesinde istediğimiz her şeye kolayca ulaşabiliyoruz. İlham verici başarı hikayeleri her yerde. Fakat önemli olan bunlardan ders çıkarmayı bilmek ve gerekli dersi çıkarıp yolumuza öyle devam etmek olmalıdır.

Son olarak “Zamanın Kısa Tarihi” kitabını herkese tavsiye ediyorum. Zaten kolay anlaşılabilecek sade bir dilde yazıldığı için hepimizin faydalı bilgiler edinebileceğini düşünüyorum. Uzay ve zamana ilgisi olanlara da Stephen Hawking’in kendisini ve araştırmalarını tavsiye ediyorum.

D80CF848-C123-4B90-9EF3-ADBF1AE46A15

Herkese iyi günler!


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0