//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/universite-okurken-yurtta-kalmanin-5-avantaji
KİŞİSEL GELİŞİM

ÜNİVERSİTE OKURKEN YURTTA KALMANIN 5 AVANTAJI

Üniversite Yıllarında Yurtta Kalmanın 5 Avantajı

 

Günümüzde üniversite okumak hayalimizdeki mesleği yapabilmek için olmazsa olmazlardan biridir. Kimi öğrenciler kendi şehrindeki üniversitelere gidiyorken kimi de üniversite için başka şehirlere gidiyorlar. Üniversite için başka şehre giden arkadaşların da bir kısmı evde kalırken bir kısmı yurtta kalmayı tercih ediyorlar. Yurtta kalmanın evde kalmaya göre dezavantajları olduğu gibi birçok avantajı da vardır. Bugün bu avantajlardan bahsedeceğiz.

1-) Öncelikle yurtta kalmanın en önemli avantajlarından biri farklı kültürleri tanımaktır. Ülkemizin hatta dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanlarla kolayca tanışabilir ve güzel dostluklar kurabilirsiniz. Normal şartlarda belki de hiç gidemeyeceğiniz bir yerin kültürü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2-) Yurtta kendi alanınızdan hatta sınıfınızdan birçok arkadaş bulmanız mümkündür. Yeni bir şehre ve üniversite hayatına adapte olmak için kendi sınıfınızdan birkaç arkadaşınızla aynı yerde kalmak faydalı olabilir. Beraber ders çalışarak da verimliliğinizi artırıp notlarınızı yüksek tutabilirsiniz. Üst sınıflarla arkadaşlık kurarak ders notları konusunda da yardım alabilirsiniz.

3-)Üniversite hayatına adaptasyon konusunda şüphesiz en önemli etkenlerden biri güzel arkadaşlıklar kurmaktır. Yurtta okuldaki sosyal çevrenizden farklı bir çevre edinebilirsiniz. Özellikle şehre yeni gelmiş ve henüz hiç kimseyi tanımayan öğrenciler için yurtta kurulacak arkadaşlıklar adaptasyonu kolaylaştırabilir.

4-) Maliyet konusunda ise yurtta kalmak evde kalmaya göre oldukça ekonomiktir. Özellikle büyük şehirlerde ev kiraları bu kadar yüksekken bir öğrenci için yurt çok daha avantajlı bir hale geliyor. Üstelik evde kalmanın fatura, temizlik, yemek gibi sorumlulukları varken çoğu yurtta böyle bir durum yok. Böylece zamanınızı farklı aktiviteler yaparak değerlendirebilirsiniz.

5-) Yurt ortamı geniş bir sosyal çevredir. Özellikle kantinde izlenen maçlar tribünde izler gibi zevkli olur. Arkadaşlarla beraber film izlemek, yeni bir diziye beraber başlamak, hava şartları ne olursa olsun basketbol oynamaya ya da halı sahaya gitmek en keyifli aktivitelerdendir.

Bu yazımızda da yurtta kalmanın 5 avantajından bahsettik. Umarım faydalı olur :)

 


  • 0


  • 2


  • 17


  • 1


  • 3


  • 1


  • 0