//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/staj-yapmanin-faydalari
KARİYER

STAJ YAPMANIN FAYDALARI

İş hayatının ilk adımı staj demek doğru olacaktır. Staj çoğu kişi tarafından fotokopi makinesiyle zaman geçirmek gibi algılansa da, bunu verimli bir tecrübeye dönüştürmekte stajyerin elindedir. Staj yapmanın önemi mezun olmadan anlaşılırsa kişiler doğru staj yeri seçerek iş hayatına giden süreçte ilk basamağa doğru adım atmış olurlar.

Mezun olunduktan sonra eğer ki hiç iş tecrübesi yoksa iş bulmak ciddi bir soruna dönüşebilir. Bunu aşmak ise yine stajlarla mümkündür. Mezuniyetten sonra hiç vakit kaybetmeden staj imkanı edinilirse kariyer yolu yine doğru çizilmiş olur.

 

Staj  kariyer hedefi belirlemede, ne yapmayı isteyip istemediğinin kararının verilmesinde,  iş tecrübesi kazanmada, belki de staj yapılan  şirkette tam zamanlı bir çalışan olmada işe yarayabilir.

 

Staj yapmak; üniversite öğrencilerine, yeni mezunlara ve kariyer değişikliği yapmak isteyenlere iş tecrübesi sunar.

 

Mezuniyetinizden sonra yaptığınız stajlar ile tercih edilebilir olabilirsiniz. Sektörde sizin gibi çok fazla yeni mezun olduğunu düşünürsek bir şekilde öne çıkmanız gerekecektir ki buda stajlar ile mümkündür. Staj, yeni mezun bir kişinin uzman olmaya yöneldiği alanda ilk aşamada sahip olduğu tek iş deneyimidir.

Staj Yapmanın Faydaları

 

İş Ortamını Tanımak;

İş hayatına tam olarak atılmadan önce ileride nasıl bir ortamda çalışıldığını görme fırsatı edinebilirsiniz. Sonuç olarak ortamı gözlemleyerek hangi departmanın hangi pozisyonun uygun olduğunu anlama şansı olur. Dahası istediğiniz kariyerin gerçek hayatta size uygun olup olmadığını da görür ve değil ise çok geç olmadan, hala şans varken yeni planlar yapar, yeni hedefler belirleyebilirsiniz.

 

Bağlantılar Kurmak;

Staj ile insan tanırsınız. Günümüz network çağında da çeşitli kariyer portalları ile tüm kariyeriniz boyunca bağlantıda kalacağınız çevrenizin ilk profillerini oluşturmuş olursunuz.

 

Stajı İş Fırsatına Dönüştürme;

Stajda potansiyelinizi gösterdiğiniz takdirde ve eğer ki  şirket sizin de  kariyer hedefinize uygun ise kurduğunuz bağlantılar ile mezuniyetinizle birlikte iş teklifiyle karşılaşabilirsiniz. Büyük ölçekli şirketler kendi elemanlarını kendileri yetiştirmeyi tercih eder, bunun nedeni kurum kültürünü edindirmektir. Stajyer başka bir kurumu görmediği için şirketine bağlıdır ve iş dünyasında işveren kendine bağlı çalışanı tercih eder.

 

Mesleki Gelişiminize Katkı Sağlamak;

Okulda öğrenilen teorik bilgi staj ile pratiğe dökülür. Böylelikle yapılan en ufak bir hatanın bile nelere yol açabileceğini yerinde öğrenmiş olursunuz

 

Kendine Güven;

Profesyonel iş hayatına ilk  girdiğinizde staj döneminizde edindiğiniz bilgi ile sıfır olarak başlamazsınız buda size güven verir.

 

 


  • 25


  • 13


  • 61


  • 4


  • 5


  • 13


  • 4