//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/staj-bir-kariyer-onizlemesi-2
KARİYER

STAJ: BİR KARİYER ÖNİZLEMESİ 2

1 dönemi 20 iş günü olan zorunlu stajımızı yaptık. Gerçekten stajda öğrenilmesi gereken en önemli şey şu ki: staj kişinin kendi tercihleriyle şekilleniyor.
Yani kimse size öğrenmek istemediğiniz bilgiyi vermiyor ya da sizi zorla fotokopiye yollamıyor. Tabi hala konumuzun teknik alanlarda staj olduğunu unutmayalım.
Çünkü sosyal bölümlerin zaten amacı yönetmelikler ve prosedürler olduğu için yazıcı ve fotokopi makinası işlerinin bir parçası haline geliyor.

Benim şahsi olarak size tavsiye edebileceğim durum, eğer stajınızı 2. sınıfın sonunda yapıyorsanız daha çok işin temelini öğrenebileceğiniz bir departmanda çalışın.
Tekniker ve teknisyenlerle bol bol konuşun. Çünkü birçoğu eğitimlerine devam etmemelerinin pişmanlığını yaşıyor ve bu da bizim gibi bazen motivasyonunu kaybeden öğrenciler için güçlü bir ateşleyici olabiliyor.
Ek olarak pişman olmayanlar da yok değil. Onlar ise bize günlük işlerinin neler olduğunu, hangi cihazları ve hangi formülleri ne şartlarda kullandıklarını anlatacaklardır.
Siz de okulda öğrendiğiniz formüllerin nerelerde ve hangi cihazlarda kullanıldığını görünce derslere daha bir şevkle tutunacaksınız.

 

Staj ile ilgili ön yazımın son cümlelerini de biraz klişe ve herkesten duyabileceğiniz önerililerle yapmak istiyorum: Staj gelecekte çalışacağımız alan için çok önem arz eden bir çalışmadır.
Staj yaptığınız işletmede tanışabildiğiniz kadar çok insanla tanışın, hepsiyle iyi geçinin ve onların hayat tecrübelerini mutlaka dinleyip feyz alın.

Şimdi gelelim önceki yazımızda söz verdiğimiz staj sonrası prosedürlere…

Öncelikle her bölümde ufak tefek farklılıklar olabileceğinin de altını çizerek evrakları saymaya başlayalım.
En başta ana başlık olarak staj defterini koyup altında iş yeri staj defteri onay sayfası, staj defteri kapak sayfası ve defter sayfası olarak üçe ayırabiliriz. Defterin her bir parçası çok önemli çünkü her sayfa iş yeri
yetkilisi tarafından imzalanıp mühürleniyor. Aynı şekilde okul da o deftere yüksek bir önem veriyor.
Bu yüzden bizden istenen şey imla ve noktalama kurallarına dikkat ederek bilgisayar çıktısı alıp düzgün bir şekilde ciltlemek.

Hemen ardından staj sicil belgesi var. Bu belge staj yapılan yerdeki amirlerin öğrenci hakkındaki görüşlerini bildirip staj süresindeki disiplinini notlandırdığı bir belge.
İşletmede öğrencinin amirliğini yapan kişi bu belgeyi doldurup kapalı bir zarf içine koyup gerekli gizlilik önlemlerini alıp öğrenciye okuluna vermesi için geri verir.

Bana göre staj sicil belgesi eğer kurumsal ya da ismi duyulmuş bir işletmede staj yapıyorsanız çok büyük değer kazanıyor. Çünkü bu belgenin öğrenciden gizli yazılması gerekiyor.
Ama aile işletmesinde ya da tanıdık vasıtasıyla girdiği bir işletme olursa zaten patron kişinin isteğine göre yazı yazıyor hatta bazen kişinin kendisinin bile sicil sayfasını doldurduğunu duymuştum.
Bu nokta da sizin vicdanınıza kalmış bir durum tabi…

Kısacası staj sonrası prosedür sadece 2 evraktan oluşuyor: Staj defteri ve sicil belgesi. Ancak staj defterinin hazırlanış aşamaları biraz işi zorlaştırıyor. Öncelikle stajda yaptığınız her şeyi mutlaka not alın. Önce bir müsvedde kağıdına akşamında da toparlayıp ister bilgisayara isterseniz de başka bir deftere geçirin.


Tüm evraklar hazır olduktan sonra staj çalışmasından sonra başlayan güz ya da bahar döneminin ilk 15 gününde istenen evrakların bölümün staj komisyonuna teslim edilmesi gerekiyor. Kimi okul bu süreyi 1 aya çıkartsa da arayı çok uzatmamakta fayda var.

Staj boyunca öğrencinin bilgisini ve görgüsünü ne derece artırmış olduğu şu hususlar göz önüne alınarak değerlendirilir:

 •    Staj boyunca yaptığı çalışmaların yazılı olduğu staj defteri komisyon tarafından okunur.
 •    Aynı işletmede staj yapan öğrencilerin aynı bilgi ve kaynaklardan istifade etmeleri doğaldır ancak bununla birlikte benzerlikler kopya denilebilecek kadar fazla ise benzerlik derecesine göre, staj kısmen ya da tamamen reddedilebilir.
 •   Sadece dokümanlar kullanılarak hazırlanmış staj defterleri kabul edilmez. Eğer alıntı yapıldıysa bu mutlaka staj dosyasının -sonunda belirtilmelidir.
 •   Gerekli görüldüğü takdirde öğrenciler staj komisyonu tarafından sözlü mülakata çağırılabilirler. Staj raporları yetersiz görülen, çağırıldığı halde mülakata gelmeyen ya da geldiği halde başarılı olmayan öğrencilerin stajları komisyon tarafından kısmen ya da tamamen geçersiz sayılır.

Bölüm staj komisyonu staj raporlarının son teslim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde durumu bölüm başkanlığına rapor eder. Başkanlık da sonuçları gereği yapılmak üzere fakülte dekanlığına gönderir.

Sonuç olarak bariz hatalar bulunmadıkça stajınızın sayılmaması için hiçbir sebep yok. Staj gerçekten çok önemlidir, stajlarınızı hakkıyla yapın…

 

 

 

 

 

 

Kaynakça: Trakya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği staj uygulama esasları

 

 


 • 0


 • 0


 • 2


 • 0


 • 0


 • 0


 • 0