//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/staj-bir-kariyer-onizlemesi
KARİYER

STAJ: BİR KARİYER ÖNİZLEMESİ

Üniversitelerin Teknik alanlarında öğrenim gören tüm öğrencilerin boynunun borcudur staj. Herkesin bildiği  “poşet” stajı yapmak da mümkün ama bugün olması gerektiği gibi gerçekleşen bir stajı ele alacağız.

Öncelikle zorunlu staj yapmak için gereken prosedürleri daha yakından inceleyeceğiz.

Ardından teknik alanlarda okuyan öğrenciler için özellikle de elektrik ve makine gibi biraz tehlike arz eden mesleklerin zorunlu stajları dışında staj yapmak için işletme bulmalarının neden yazılım, bilgisayar gibi teknik ya da sosyal bilimler alanlarında öğrenim görenlere göre daha zor olduğundan bahsedeceğiz.

En son da staj sonrasındaki adımları, yani iş yerinin; bizim staj yaptığımızı beyan eden evrakları doldurması, bizim hakkımızda olumlu ya da olumsuz görüş belirtmesi ve ardından kendi hazırlayacağımız staj defterini okula verip okulumuzda yapılan staj mülakatının pozitif geçmesini umarak yazımızı sonlandıracağız.

Eminim ki aranızda staj deyince içinde korku oluşan arkadaşlarım vardır. Çünkü daha üniversiteye yeni başladığımda ders planında 8 AKTS’lik bir şey görmüştüm ve bu şey de stajdı. “Allah!” dedim, “Bu da ne?”. En baba dersin bile 4 AKTS olduğu bir ders planında 8 AKTS ile mezuniyeti direk etkileyen bir görev vardı. Tabi o zamanlar daha Anadolu lisesinden yeni mezun olmuş körpecik bir şehir çocuğuydum. Staj, o güne kadar öğrendiğim kadarıyla gelecekte yapacağım işin provası demekti. Bu da harıl harıl iş aramak, hatta şehir efsanelerinden kulağıma çalınan “diplomalı işsizler çok fazla” efsaneleri sonucunda aradığım işi bulamayıp okulumdan mezun olamamak demekti. Anlayacağınız küçük çaplı bir kalp krizi geçirmiştim.

Ancak 1.sınıfın “nerdeyim ben, kimim ben?” modunda geçmesinden mütevellit bahsettiğim kalp krizi yerini daha farklı bir telaşa bırakmışı. Bu telaş da vize-final bombardımanına rastlayıp zamanın geçişini hızlandırmışlardı. Kısacası ilk yıl ne oldu ne bitti diyemeden bitti. 2. Sınıfa her ne kadar daha olgun başlasak da 2.sınıfın güz dönemi geçmeden aslında tam anlamıyla bazı şeyler tam oturmamış oluyor. Gel gelelim 2’nin bahar dönemine… Bu dönemde genellikle birçok kişi staj yapmayı kafasında netleştirmiş hatta birçoğu da çoktan başvuru yapmaya başlamıştır. Benim gibi biraz daha ‘ya nasip’ diyerek yaşayanlar ise henüz kendi okulunun staj yönetmeliğini okumakla meşguldür…


Bahar döneminin vize haftasının gelmesiyle zamanın ivmesini fark eden ya nasipciler’de ufak yangınlar başlamış ve karşılarına çıkan her ilana başvuru yapmaya başlamışlardır. Ama çok şükür ki ben fazla heyecanlanıp sırf staj yeri bulabilmek için her alana saldırmamıştım. Gelecekte çalışmak istediğim sektör enerji sektörüydü ve bölgemde bulunan elektrik dağıtım şirketinden de pozitif geri dönüş almıştım. Bu geri dönüşten sonra okuduğum yönetmeliklerde yazanları, okulumun öğrenci işleri görevlileri ve bölümümün staj komisyon başkanı olan öğretim görevlisiyle konuşarak teyit etmiştim.
Sırada, okulumun belirlemiş olduğu staj tarihlerinden kendime en uygun olanını seçip gereken belgeleri internetten indirip yazdırdıktan sonra staj yapacağım şirkete doldurtup imzalatmak vardı. Bu işlemden sonra, en geç staj yapacağım tarihten 1 ay öncesiyle sınırlandırılmış olan, imzalattığım evrakları öğrenci işlerine teslim etme işi vardı.
Evrakları öğrenci işlerine teslim ettiğimde, çalışacağım şirkete vermem gereken, okul tarafından yapılan sigortanın başladığına dair verilen belgenin stajdan önceki hafta okuldan alınabileceğini söylediler.
Staj tarihini yaz başı olarak seçtiğim için kısa sürelik bir tatilin ardından okula gidip sigorta başlangıç evrağını aldım ve şirketin istediği sağlık kontrollerinden geçtikten sonra stajıma başladım.

Şimdi gelelim elektrikçiler, makineciler ya da aynı bölümlerin mühendislik okullarında okuyanların gönüllü staj yaparken şirket bulmalarının zor olmasının sebeplerine ve çözüm yollarına…

Herkesin malumudur ki öncelikle elektrik tesis ve çalışma alanları, ardından da çalışma alanı makine olan yerlerin, iş sağlığı ve güvenlik önlemlerini almadığında ya da bilinçsiz-aceleci şekilde kullanılıp tamir edilmeye çalışıldığında hayati tehlikeler ortaya çıkarır. Kimi zaman hiç suçlu olmasanız hatta ve hatta durumun farkında olmasanız bile bir başkasının hatası yüzünden büyük bedeller ödeyebilirsiniz, canınız ya da sağlığınız gibi… Bazense tüm önlemler alınsa bile istenmeyen kazalar gerçekleşebiliyor. İşte bu gibi durumlarda şirketlerin eğer gönüllü staj adı altında sigortasız eleman çalıştırdığı ya da eğitim için öğrenci bulundurduğu ortaya çıkarsa çok büyük hatta şirketin kapatılmasına kadar varabilen cezalara çarptırılabiliyor. Ek olarak teknik alanlarda gönüllü staj yapmak isteyen kişilerin genellikle sigortasını kendisi ödemesi koşuluyla yapabileceği çözümler arasındadır. Ya da şirketle anlaşıp normal bir eleman gibi sigorta gösterirsiniz ama maaş almazsınız, tabi bu da şirketle sizin aranızda kalan bir ayrıcalık durumudur.


Yazımın başında bahsettiğim staj sonrası prosedürler konusunu bu yazıyı daha fazla uzatıp sizi sıkmamak adına bir sonraki yazıma bırakmak istiyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, eğer aklınıza takılan ya da sormak istedikleriniz olursa sayfamdaki iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz.


  • 1


  • 0


  • 6


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0