//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/sizin-icin-bir-mulakatta-gelebilecek-olasi-sorulari-ve-uygun-cevaplari-derledik
İŞ HAYATI

SİZİN İÇİN BİR MÜLAKATTA GELEBİLECEK OLASI SORULARI VE UYGUN CEVAPLARI DERLEDİK

Şirkete gittiniz ve mülakat odasında görüşmenin gerçekleşmesini bekliyorsunuz. İşi ne kadar da çok istiyorsunuz dimi. İlk mülakatı geçmişsiniz sıra son mülakatta.  Başlıyor mülakat.

Öncelikle kafanızda bir şema çizmelisiniz. Gelecek sorulara eksiksiz ama mümkün olduğunca sade ve kısa cevaplar verin.

 

Kendinizi anlattığınız bölümde gelecek soruları pozisyonun niteliğine göre cevaplayın. Yanıtları kısa tutmaya özen gösterin ve daha önce çalıştığınız şirketler hakkında olumsuz konuşmamaya özen gösterin. Her zaman kronolojik sırayla gitmek iyidir, önce eğitimden sonrasında ise deneyimlerinizden bahsedebilirsiniz.

 

En güçlü yönleriniz neler?

Bölümünde ise karşınızda ki soyut niteliklerinizi duymak ister. Bağlılık, çalışma isteği,şevk, hızlı öğrenen, teknik beceri, nezaket, zaman yönetimi gibi örnekler verilebilir.

Zayıf yönleriniz neler?

Sorusuna ise karşınızdakini korkutmadan cevaplar vermelisiniz. Hatta zayıf yönlerinizi profesyonel güç olarak gösterin ki karşınızda ki sizi işe alma konusunda hata olmayacağına dair emin olsun. Örnek olarak "Bazen işlerin doğru yapıldığından emin olmak için çok çalışmak"
veya “ işlerin eksiksiz olduğuna emin olmak için ayrıntıları önemsemek.”


 

Kişilik sorularını cevaplarken kendinizi çok yönlü bir kişi olarak tanıtın hatta bazı hobilerinizi adlandırabilirsiniz. İşkoliklik her zaman bir artı değildir.

Zorlayan davranış sorularına her zaman hevesle cevap vermeye çalışın ve işi gerçekten istediğinizi gösterin, mülakatı yapan kişiyle göz temasını koruyun ve samimi olayı unutmayın.

Bu şirkete nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Olumlu olmak bu aşamada çok önemli. Güçlü teknik becerilerinizden, önceden yaptığınız projelerden bahsedebilirsiniz. Ve bir görevi doğru ve verimli bir şekilde tamamlama isteğinden bahsetmek iyi bir tepkidir.

 

Bu pozisyon için seni neden işe alayım?

Niteliklerinizden ve mevcut pozisyona "uygun" olduğunuzu açıklayın. İş ve sektöre olan ilginizi ve neden istediğinizi anlatın. Üstlendiğiniz görevleri başarıyla gerçekleştirme yeteneğinizi vurgulayın.

 

Neden firmamız için çalışmak istiyorsun?

Şirketin yaptığı işe, yerine veya çalışanlarına iltifat edin. Diğer olumlu açıklamalar, şirketin ürün veya hizmeti, pozisyonun içeriği, büyüme veya gelişme ihtimalleri olabilir. Şirket hakkında yapılan araştırmalar burada önemlidir.

 

Ve geldik en klişe soruya 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?
Beş yıl içinde orada bulunmayı planladığınızı açıkça gösteren tarzda cevaplar verin ki size yatırım yapılabileceğini düşünsünler.

Tabii ki kariyer hedeflerinizde sorulacak. Cevabınıza gelirsek belirli bir zaman aralığı baz alarak düşünmeniz gerekmektedir.

Kısa vadeli – Mevcut görevdeki en iyi olma isteği. Hala aynı şirket için plan yaptığınızı vurgularsanız, mülakatı yapan kişinin nazarında firmaya olan bağımlılığınızı farkettirirsiniz. En iyi olmaktan kastınız teknik becerilerinizi geliştirmek ve projeleri yönetmek için gerekli bilgiye ve tecrübeye sahip olmaktır.

Uzun vadeli – Kendinizi kanıtladıktan sonra, yeteneklerinizi kullanabileceğiniz bir yönetim düzeyine geçmekten bahsedebilirsiniz.

 

Hedeflerinize ulaşmak için ne yapıyorsunuz?

"Başarının anahtarı olarak öğrenmeye devam etmeye devam ettiğinizi vurgulamanız yararınıza olur. şirket eğitim kurslarını ve üniversite derslerini alarak devam edebileceğinizden bahsedebilirsiniz. Ayrıca, alanınızla ilgili takip ettiğiniz yayın, dergi veya sosyal mecra var ise belirtmeniz artı olacaktır.


 

Önceki işinizden neden ayrıldınız?

Gibi bir soruda asla önceki işvereniniz için kötü konuşmayın. Cevabınız görüştüğünüz şirkete bağlı olarak; büyümeye açık veya daha büyük ölçekli bir şirkette çalışmak olabilir.

Önceki işiniz hakkında en çok neyi sevdiniz? Önceki işinizden en az ne sevdiniz?

Bir işveren, seçeceğiniz öğelere göre işçinizin türünü değerlendirebilir. En çok sevdiğiniz şey, güçlü bir ekip çalışması atmosferi, yüksek düzeyde yaratıcılık olabilirken en az hoşunuza giden şey, yeni konumunuzda karşılaşılması muhtemel olmayan durumları içermelidir.

Neden başka bir iş arıyorsun?

Yine, olumlu olunması gereken bir nokta. Çalıştığınız şirkette geçirdiğiniz zamandan zevk aldığınızı ancak kendinizi  geliştirmek için daha fazla fırsatları olan daha ilerici bir organizasyonda çalışmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ve şirketin kendinize yarar sağlayacağı kadar sizin de şirkete sağlayacağınız yararlar üzerinde durmalısınız.

Başka işler için başvuruyor musunuz?

Cevabınızda, aramanızın benzer pozisyonlar için var olduğunu belirtebilirsiniz. Yeteneklerinizin diğer işletmeler için de geçerli olduğunu ve potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanın yollarını aradığınızı ve mükemmel fırsat bulma konusunda ciddi olduğunuzu bilgisini verin.


 


  • 4


  • 13


  • 40


  • 2


  • 5


  • 10


  • 2