//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/ozguven-temali-10-film
MOTİVASYON

ÖZGÜVEN TEMALI 10 FİLM

Hayatın her alanında bizleri motive edecek şeylere ihtiyaç duyarız. Kimi zaman bir müzik, kimi zaman duyduğumuz hikaye, kimi zaman da izlenen bir film. Bir film izledim hayatım değişti klişelerine biz de inanmıyoruz ama izlenildiğinde olaylara farklı bakış açılarıyla bakmanızı sağlayacak ve özgüven depolayacak filmler olduğu kesin. Sizler için motivasyonunuzu arttıracak özgüven temalı filmleri bir araya getirdik.

1-)  A Hologram for the King ( Kral İçin Hologram)  

IMDb: 6.3

Yönetmen: Tom Tykwer

Senarist: Dave Eggers, Tom Tykwer

Yapım: 2016

Tom Hanks burada yeni bir başlangıç arayan bir iş adamını canlandırır. Bu amaçla yeni keşfedilen hologram teknolojisini satmak ister. Bunun için ise hedefi yüksek tutarak Suudi Arabistan kralına yönelir. Fakat kültüre alışkın değildir. Başına ilginç olaylar gelir. Azmiyle ön plana çıkmaktadır.

2-)  The Bucket List  (Şimdi Ya Da Asla )

 IMDb: 7.4

Yönetmen: Rob Reiner

Senarist: Justin Zackham

Yapım:2017

Kanser teşhisiyle hayatı kararan Carter zeki bir insandır. Üniversite okurken yarıda bırakmak durumunda bırakmıştır. Çünkü ailesinin paraya ihtiyacı vardır ve siyahidir. Bu yüzden araba tamirciliği işine atılır. Bir gün yine hastalanır ve hastanede yine kanser hastası olan hastane müdürü ile tanışır. Müdürün adı Edward’dır. Bir gün Cole yapmak isteyip de yapamadığı şeylerin listesini yaparken çok heyecanlanır ve ikisi bunları yapmaya karar verir. Tüm listeyi yaparlar fakat Himalayalara tırmanmak kısmet olmaz. Fakat kader odur ki ikisi de öldüğünde külleri Himalaya tepelerine dökülür. Hayatta yapmak istediklerimizi ertelememeye dair motivasyon verecek olan film kesinlikle izlenmeli.

3-)  Little Miss Sunshine ( Küçük Gün Işığım)

 IMDb: 7.9

Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Senarist: Michael Arndt

Yapım: 2006

İnanılmaz iyimser bir baba, realist bir anne, pilot olmayı her şeyden çok isteyen bir ağabey ve başı beladan kurtulmayan büyük baba. Fakat bu ailede öyle biri vardır ki birçok maceraya sebebiyet verecektir. O da küçük kız Oliver. Oliver küçük çocuklar için düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci olmak ister. Fakat fiziği buna uygun değildir. Her şeye rağmen aile yola çıkar ve garip olaylar onları beklemektedir.

4-)  The Pursuit of Happiness (Umudunu Kaybetme)

 IMDb:8,0

Yönetmen: Gabriele Muccino

Senarist: Steven Conrad

Yapım: 2016

Chris iş yaşamında pek de başarılı değildir. Uğraştığı pazarlama işinde, pazarladığı ürün hiç de tutulan bir ürün değildir. Maddi zorlukların baş göstermesiyle beraber ilk darbeyi eşinden yer ve terk edilir. Bir de oğlu vardır. Bu süreçten sonra yeni bir iş arar ve kendini göstermeye çalışır. Bu süreçte çok zorluk çeker. Hatta Chris evinden de atılır ve oğluyla nereyi bulursa orada yaşamaya başlar. Fakat asla hayattan kopmazlar ve oğlu da onun özgüvenini örnek almaktadır.

5-)  Good Will Hunting ( Can Dostum)

 IMDb: 8,3

Yönetmen: Gus Van Sant

Senaryo: Matt Damon, Ben Affleck

Yapım: 1997

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will'i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire'dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar.

6-)  Forrest Gump

 IMDb: 8,8

Yönetmen : Robert Zemeckis

Senaryo : Eric Roth

Yapım: 1994

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

7-)  Rocky

 IMDb: 8,1

Yönetmen: John G. Avildsen

Senaryo:  Sylvester Stallone

Yapım:1976

Yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa ,Dünya Ağır Sıklet şampiyonu Apollo Creed ile Ünvan maçına çıkacaktır. Apollo Creed için bir gösteri maçından başka bir şey olmayacak olan bu maç Rocky için hayatının şansı anlamını taşımaktadır.

8-)  Dead Poets Society ( Ölü Ozanlar Derneği)

 IMDb: 8,0

Yönetmen: Peter Weir

Senaryo : Tom Schulman

Yapım: 1989

50'lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni ingilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

9-)  The Blind Side ( Kör Nokta)

 IMDb:7,7

Yönetmen : John Lee Hancock

Senaryo : John Lee Hancock

Yapım: 2009

Michael Lewis'in "The Blind Side: Evolution of the Game" adlı kitabından uyarlanan film evsiz bir çocukken iyi bir aile tarafından büyütülerek bu yıl NFL'de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher'in ilham veren hayatını anlatıyor.

10-)  The King’s Speech (Zoraki Kral)

 IMDb: 8,0

Yönetmen: Tom Hooper

Senarist: David Seidler

Yapım: 2010

VI. George herkesçe sevilen bir kraldır. Fakat diğer kralların aksine kekemedir. Bu kekemeliği kendisine bir noktada çıkmaz yaratır. Çünkü kral herkes tarafından merakla dinlenen bir radyo konuşması yapmak zorundadır. Durum böyle olunca kekemeliği yenmesi gerekir. Kekemeliği olmasına rağmen yüksek performanstaki konuşması ile herkesi büyüler.


  • 9


  • 43


  • 78


  • 35


  • 8


  • 22


  • 9