//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/onedio-kaan-kayabali
MOTİVASYON

ONEDİO-KAAN KAYABALI

Girişimciler serimize bir Türk girişimci ile devam ediyoruz: Kaan Kayabalı…

Kaan Kayabalı 1983’te Ankara’da doğmuş. İlk ve orta okul eğitimini Ankara’da tamamlayan Kayabalı lise dönemindeki sayısal derslere olan ilgi ve yeteneği sayesinde ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğini ÖSS Türkiye 250.’liği ile kazanmıştır.
 

Üniversite boyunca sürekli girişimler peşinde olan Kayabalı 4.sınıfa geldiğinde, girişim; halı sahada otomatik olarak maç kaydı yapan bir fikir olarak karşılarına çıktı. Bu girişim fikri (KADE) ile ODTÜ Teknokent’in düzenlediği yeni işler yeni fikirler yarışmasına katıldılar ve 1. olamasalar dahi bugün halı sahalardan çıkan bu proje dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan insan takip ve analiz sistemlerine dönüştü.

 

Yarışmada 2. olmanın ödülü olarak bir miktar para ve girişimlerini geliştirebilecekleri bir ofis kazandılar ve bu ofiste Kade Vision’u geliştirdiler, aslında kendilerini de geliştirdiler ve bugün bildiğimiz Onedio.com’un temelini de attılar. Kendi deyimiyle, Kade üzerine çalışırken yüzme bilmeden suya atlayıp yüzmeyi öğrenmiş, Onedio’da ise profesyonel yüzücü olarak başlamış.

 

Onedio alan adını ilk olarak 2010 yılında kaydetmişler…
“İlk çıkış noktası herkesin yeni medyayı konuşmaya başladığı sırada medyana geldi. Yeni medyayı nasıl formülize edebilirdik. Yeni medya demek insanların tamamen haber kaynağı ve içerik kaynağı olduğu ardından da bunları sosyal bir platformda ortaya sunduğu bir alandır. Onedio , Twitter ve Facebook ile aynı mantıkta ama haber ve içerik üzerine konumlandırılmış bir sosyal ağ fikri olarak ortaya çıktı. 2010 yılında bu insanların da kendi fikrini söyleyebildiği ve kendi içeriklerini üretebildiği bir platform olsun diye ismini Onedio koyduk. Biraz da akılda kalsın şeklinde fikirlerimiz oldu. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra Onedio’yu şirketleştirip faaliyete geçirmek için başladık.”

 

 

Kayabalı’nın haytını özetleyecek olursak,

Hayatındaki ve Kariyerindeki Önemli Anlar:
- 2005 Yılında ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu
- 2005 yılında YFYİ yarışmasını kazanarak ilk startup’ı olan Kade Vision’ı kurdu (bugünkü adıyla V-count.com)
- 2006 yılında Bilkent Üniversitesi’nde MBA eğitimine başladı
- İkinci startup’ı Onedio.com’u 2012 yılında kurdu

 

Dereceleri:
- ÖSS 250.’liği
- YFYİ Yarışması 2005 yılı 2.’liği
- MIT Technology Review – Innovators Under 35, 2014 Turkey’e seçilen 10 yenilikçiden birisi

 

Başarıları:
- ODTÜ Senatosu Yüksek Onur Sertifikası – 2008
-Kade Vision’ı 5 yılda 51 ülkeye ihracat yapan bir şirket haline getirmesi
- Onedio’ya toplam 1Milyon Dolar tutarında yatırım bulması
- Onedio’yu 2 yıl içinde Türkiye’nin en büyük 30 internet sitesi arasına sokması

 

 

Kapanışı, glokalweb.com’a verdiği bir röportajda genç girişimcilere verdiği tavsiyelerle yapmak istiyorum,

“Genç girişimcilere herhangi bir tavsiye vermek ister misiniz? “
“Benim en büyük tavsiyem çok çalışmaları olurdu, ama gerçekten çok çalışmaları lazım. Söylemesi belki kolay görünüyor ama haftada belki 7 gün, günde 14 saat, özellikle girişimin ilk yılında çalışmaları gerekecek. O yüzden kendilerini, sosyal ortamlarını, sevgililerini, arkadaşlarını, ailelerini buna hazırlamalarını öneririm. Büyük ihtimalle bu süreç acılı ve parasız geçecek. Ama sabrettikten sonra onu da başaracaklar. Çok çalışınca başarılamayacak bir şey olduğuna inanmıyorum.”

 

 

-Kaynakça: glokalweb.com

 


  • 5


  • 9


  • 12


  • 1


  • 0


  • 7


  • 3