//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/on-onbir
EĞİTİM

ON-ONBİR

ON-ONBİR


Yazıyı paylaşacağım günün 10 Kasım oluşuna ithafen Atatürk’ü anarak, eğitime bakış açısı ve düşünerek okuduğumuzda yıllar önce söylemiş olmasına rağmen günümüzle birebir bağlantı kurup ders çıkarabileceğimiz sözlerine değinelim istiyorum.
Mustafa Kemal Atatürk’e göre ekonomide, sağlıkta, sanatta, sporda nerede bir problem varsa onun temelinde eğitim yatmaktadır. Atatürk'ün eğitim ile ilgili düşüncelerini söylemek gerekirse şu söz yerinde olacaktır. “Cumhurbaşkanı olmasaydım, Millî Eğitim Bakanı olmak isterdim.” sözü, Atatürk’ün eğitime verdiği önemi göstermesi bakımından fazlasıyla anlamlı bir sözdür. 
Günümüz şartlarını değerlendirdiğimizde de yaşadığımız tüm güzellikleri ve sorunları eğitimin kalitesi ve noksanlığıyla orantı kurarak anlamaya çalışabiliriz. Öyleyse her şeyin temeli olan eğitime dair Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini okuyalım. Ricam okurken düşünerek, günümüzle bağlantı kurarak, söylemesine sebep olan şeylerin ve söylediğinde gün yüzüne çıkarttığı gerçeklerin farkında olarak yapalım bu eylemi.

> “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”

> ”Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur.”

> ”Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, sanlı, yüksek bir topluluk halinde yasatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”

> ”En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır.”

> ”Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
İsterim ki, daima idealimi gençlere aşılayasınız ve daima korumak hususunda çalışasınız.”

> ”Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.”

> “Milli eğitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır.”

Özellikle bu sözde hitap edilen kitle fark gözetmeksizin misal bu yazıyı okuyan sana, Türk milletine mensup olan her bireye söyleniyor:
“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, ikbal nurusunuz. Yurdu asıl nura gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim ve kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”
Bugüne kadar yaşadığımız topraklar için mutlaka bir gayretimiz olmalı ve en mühimi kendimizi eğitmekten geçmeli. Bizlerden çok şey bekleniyor. Hiçbir şey için geç kalınmış sayılmaz bugün atacağımız bir adım yarın kendimizi koşarken görmek adına yapılacak en büyük hamledir. 

Öyleyse bugün on-onbir adım atmaya ne dersiniz?


  • 0


  • 0


  • 13


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0