//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/netflix-in-ilk-ceo-su-marc-randolph
MOTİVASYON

NETFLİX'İN İLK CEO'SU: MARC RANDOLPH

Bugün Netflix’in diğer bir kurucusu olan Marc Randolph ile küçük bir girişimcilik turuna çıkacağız.

Tam adıyla Marc Bernays Randolph, 29 Nisan 1958’de New york’ta dünyaya gelmiş. Babası nükleer enerji mühendisi Stephen Bernays Randolph ve annesi Brooklyn’li Muriel Lipchik imiş.
Çok şaşırdığım bir durum ise Randolph abimizin büyük amcaları Sigmund Freud ve Edward Bernarys imiş.

 
Marc abimiz, lise ve üniversite döneminde yazlarını Ulusal Liderlik Okulunda (National Outdoor Leadership School) eğitmenlik yaparak geçiriyormuş ve o okulda en genç eğitmen ünvanını da almış.

Hamilton Üniversitesinde Jeoloji okumuş.
1981’de New York’taki Cherry Line Music şirketinde ilk işini bulmuş ve burada şirketin mail-order işlemlerini üstlenmiş. Cherry Line Music kataloglarını müşterilere farklı tekniklerle satmanın yollarını ararken, direk mail ve pazarlama tekniklerini öğrenmiş.

Randolph, müşterilerin satın alma davranışlarını izlemek için bir araç olarak gördüğü ve kullandığı yazılım ve kodlama tekniklerine duyduğu hayranlık sayesinde, Netflix'in müşteri bulması pek de zor olmamış.

1984'te MacUser dergisinin yayınına yardımlarda bulunurken, müşterileri etkilemek ve elde tutmak için direkt-mail ile ilgili tekniklerini daha da geliştirmiş. Bunun ardından 1 yıl bile geçmeden artık günümüzde daha yaygın kullanılan internetten sipariş ile ilgili olan MacWarehouse and Microwarehouse şirketinde de  benzer şeyler tecrübe ederek, ileride kuracağı Netflix'e yaptığı manevi yatırımlara devam etmiş.

Randolph, 1988'de yazılım devi olan Borland International'da internet çağının da başlamasıyla birlikte, d
oğrudan tüketiciye yönelik pazarlama operasyonlarını gerçekleştirip önceden öğrendiği teknikleri iyice pekiştirmiş. 1995'te Borland'dan da ayrılıp, otomatik yazılım test ürününün geliştiricisi olan Integrity QA'nın kurucu ekibinin bir üyesi olarak kısa bir iş deneyimi gerçekleştirmiş. Hemen ardından CEO'sunun Reed Hasting olduğu Pure Atria şirketinde pazarlama başkan yardımcısı olmuş ve burada Reed Hasting ile tanışmıştır. 1996'nın sonlarına doğru bu şirketin kendini halka açması ve yaşanan bazı kestirilemeyen sebeplerden ötürü Pure Atria'nın satılması, Reed ve Marc beylerin cebini doldurmuş ve bu sayade NETFLIX fikri artık gerçekleşmesi sadece hayal olmayan bir proje halini almıştır.

Netflix'ten ayrılışından bu yana Randolph, MiddCORE'da ve Looker Veri Bilimleri'nin bir yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda High Point Üniversitesi ve Belk Girişimcilik Merkezi'nde Misafir Girişimcidir. Mentörlüklerine ek olarak, girişimcilik, liderlik ve inovasyona odaklanan bir konuşmacıdır. Netflix ve onun diğer başlangıç yatırımları ile ilgili tecrübelerini diğer girişimci adaylarıyla ve biz öğrencilerle paylaşır.

 

 

 

 

 

 

 

 


  • 0


  • 4


  • 11


  • 3


  • 1


  • 3


  • 1