//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/kodlamanin-onlenemez-yukselisi
EĞİTİM

KODLAMANIN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

                                              

Yazılım ve Kodlama Son Dönemde Neden Bu Kadar Popüler?

Son dönemlerde yazılımcı olmanın ve program yapmanın popülerliği hepimizin bilgisi dahlinde hızla artmakta. Peki ya bu kadar hızlı bir şekilde ünlenen kodlama nedir ve faydaları nelerdir? En güncel ve popüler programlama dilleri nelerdir? Kodlama işinin bu kadar hızlı ünlenmesinin sebebi nedir? Hızlı yükselen birçok şey gibi kodlamanın da değeri önümüzdeki dönemlerde düşebilir mi? Gelin hep birlikte sorularımızı cevapları üzerine konuşalım.

 

Kodlamanın diğer adı programlamadır. Kelime anlamı olarak ise, belirli şartlar ve düzene göre yapılması gereken işlerin bütünü anlamına gelir. Anlamından da anlaşılacağı üzere kodlama yapmak için ilk olması gereken şey bir amaçtır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde de bahsedeceğimiz gibi bu işte başarılı olan kişilerin ortak özelliklerinin aslında çok geniş bir hayal gücü ve güçlü bir gözlem yeteneği olduğunu anlamaktayız.

                                                                        
 

Kodlama eğitimi kişinin sistematik, bilişimsel ve alternatif düşünme becerilerini geliştirmekle birlikte günlük olaylar arasındaki bağlantıları aktif ve faydalı bir şekilde görüp yorumlayabilme yeteneğini geliştiriyor. Tüm bunların yanında ek olarak da kariyer hedeflerimize ulaşmamız için önemli bir rol oynamaktadır.

Popüler kodlama dilleri üzerinden devam edelim :

 

C :

 

 

          

 

AT&T Bell laboratuvarlarında, Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX İşletim Sistemi'ni geliştirebilmek amacıyla B dilinden türetilmiş yapısal bir programlama dilidir. Geliştirilme tarihi 1972 olmasına rağmen yayılıp yaygınlaşması Brian Kernighan ve Dennis M. Ritchie tarafından yayımlanan "C Programlama Dili" kitabından sonra hızlanmıştır.

Günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinin (Microsoft Windows, GNU/Linux, *BSD, Minix) yapımında %95'lere varan oranda kullanılmış, halen daha sistem, sürücü yazılımı, işletim sistemi modülleri ve hız gereken her yerde kullanılan oldukça yaygın ve sınırları belirsiz oldukça keskin bir dildir. Keskinliği, programcıya sonsuz özgürlüğün yanında çok büyük hatalar yapabilme olanağı sağlamasıdır. Programlamanın gelişim süreciyle beraber programlamanın karmaşıklaşması, gereksinimlerin artması ile uygulama programlarında nesne yönelimliliğin ortaya çıkmasından sonra C programcıları büyük ölçüde nesne yönelimliliği destekleyen C++ diline geçmişlerdir.

 

JAVA:

 

          

 

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (yorumlanan-interpreted) bir dildir.

Java, Sun Microsystems'den James Gosling tarafından geliştirilen bir programlama dilidir (Sun Microsystem'in şu anda Oracle Corporation ile bağlı ortaklığı bulunmaktadır) ve 1995 yılında Sun Microsystems'in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüştür. Bu dil C ve C++'dan birçok sözdizimi türetmesine rağmen bu türevler daha basit nesne modeli ve daha az düşük seviye olanaklar içerir. Java uygulamaları bilgisayar mimarisine bağlı olmadan herhangi bir Java Virtual Machine (JVM)'de çalışabilen tipik bytecode'dur (sınıf dosyası).

Java'nın sık kullanılan sloganlarından biri olan, çevirisi "bir defa yaz, her yerde çalıştır" olan "write once, run anywhere" (WORA), Java'nın derlenmiş Java kodunun Java'yı destekleyen bütün platformlarda tekrar derlenmeye ihtiyacı olmadan çalışabileceğini ima eder.  2016 yılında bildirilen 9 milyon geliştiricisi ile, özellikle istemci sunucu web uygulamaları için olmak üzere, kullanımda olan en popüler programlama dillerinden birisidir.
 

 SWİFT:

Swift, Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan güçlü ve kullanımı kolay, nesne yönelimli bir programlama dili.

İlk olarak WWDC 2014 konferansında duyurulmuştur. Swift Apple'ın Cocoa ve Cocoa Touch geliştirme çatıları ve Objective C ile yazılmış çoğu Apple ürünüyle beraber çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. 

Swift, TIOBE indekisinin Mart 2017 verilerine göre dünyada en çok kullanılan 10 programlama dilinden birisi haline gelmiştir. Mevcut Objective-C koduna sorunsuz entegre edilebilmesi sayesinde, yazılım geliştiriciler için zamandan tasarruf sağlamaktadır. Swift programlama dili Xcode programı kullanılarak yazılabilir.

 

RUBY:

 

  

 

Ruby, nesneye yönelik, dinamik, reflektif bir programlama dilidir. Ruby dili, Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya'da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Sözdizimi olarak, Ada, Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel gibi programlama dillerinden etkilenen Ruby; Python ile kimi ortak sözdizimi özelliklerine sahiptir. Fonksiyonel, nesneye yönelik, dinamik, reflektif gibi çoklu programlama paradigmalarını destekler. Özgür bir yazılım olan Ruby; GPL ve Ruby lisansı ile lisanslanmıştır

 

PYTHON:

 

           

 

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel (modüler) ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.

Modüler yapısı, sınıf dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini destekler. Hemen hemen her türlü platformda çalışabilir. (Unix, Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian). Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, uygulama ve veri tabanı yazılımı programlama gibi birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C ya da C++ gibi dillere tercih edilir.

 

   Kodlama nasıl bu kadar hızlı ünlendi?

      


Akıllı cihazların hayatımıza hızlı girişi ve bu cihazların sistem platformlarının açık kaynaklı olması kodlamanın hızlı ünlenmesinin sebepleri arasındadır. Sanki birçok kişi Android gibi bir referans noktası bekliyormuş bu büyük patlamayı gerçekleştirmek için. Çünkü artık marketten indirdiğimiz açık kaynak kodlu uygulamayı alıp eksiklerini tamamlayıp ya da onu daha iyi hale getirecek güncellemeleri ekledikten sonra yayına sunabiliyoruz.
Aklımızda bambaşka bir uygulama fikri varsa da sıfırdan uygulama üretmek için yazılım ve kodlama işine hızlı bir adım atıp uygulamamızı ürettikten sonra yayınlayıp para kazanmaya başlayabiliyoruz. Bunun için ilk başta Google Play Markette uygulamamızın yayınlanması için Google’a 25$ gibi tek seferlik bir ücret ödedikten sonra üretici kimliğini alabiliyoruz.

Peki kodlamanın değeri bu hızlı yükselişin ardından düşebilir mi?

 

               

Sorumuzun cevabı çok basit: HAYIR. Yazılım yapmak ücretsiz olması bir yana dünyadaki yaş fark etmeksizin kişilerin hayal gücü ile doğru orantılı olduğundan 1899’da Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in dediği gibi “Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi.” diyemiyoruz.  İnsanoğlunun istek ve ihtiyaçları her gün artarak devam etmekte.

Bu yüzden siz de deneyin. İlla uygulamanızı Google'a göndermek zorunda değilsiniz. Kendi telefonunuzda durur, bilgisayarınızda durur ve hayatınızı optimize etmenizde yardımcı olur. Çünkü gelecek yazılım üstüne kuruluyor.

     


  • 0


  • 0


  • 4


  • 0


  • 0


  • 5


  • 0