//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/hazir-misiniz
MOTİVASYON

HAZIR MISINIZ?

Hazır mısınız? Peki neye diye sorsam? Hayat başlı başına bir maraton iken bize türlü maceraları sunmaktan asla geri kalmaz. İnsan doğumundan itibaren türlü şeylerin telaşında ve hazırlığında buluverir kendisini. Ve yaşamak adına insanın payına düşen en büyük dilim hazırlıklı olmaktır. Bunun yolu kendine inanmaktan geçer. Tabi şöyle düşünebilirsiniz hayatta beklenmedik şeylerin karşımıza çıkması en olası ihtimal, bunlara nasıl hazır olacağız. Böyle düşünmekte fazlasıyla haklısınız. Fakat insanın kendini her anlamda tanıması, tamamlaması her açıdan donanımlı ve hazır halde olması anlamına gelir. Demem o ki kendini tanımak ve bunun bilincinde olmak zaten her şeye hazır olmak demektir. Bunu bize kısaca özetleyecek eski bir hikayeye değinelim. Hikayemiz der ki:
Eski zamanlarda bilge bir kral vardı. Kral maiyetinden bi­rine önemli bir görev verecekti. Çok sayıda kişi bu göreve talipti ve kral bir seçim yapmak durumundaydı. Nihayet adaylar için bir imtihan düzenledi.
Kral, adayların sarayın dış kapısının önünde toplan­malarını emretti. Kapı çok büyük ve ağırdı, tek bir kişinin bu kapıyı açıp kapatması söz konusu bile değildi. Kral maiyetine seslendi: “Kapıyı kim açabilirse görev onundur!” dedi.
Adaylardan bazıları “açamayız” der gibi başlarını salladılar. Peşin hükümlü olmayan diğerleri ise kapıyı daha yakından incelemek istediler; fakat neticede onlar da kapıyı açamayacaklarını belirttiler.
O sırada kralın lordlarından biri kapının yanına gitti, dikkatlice kapıyı yokladı ve sonunda bütün gücüyle ka­pıya yüklendi. Kapı ağır ağır açılmaya başladı, insanlar şaşkınlıkla bakakalmışlardı. Bu nasıl olabilirdi? Aslında durum göründüğü kadar karmaşık değildi. Kral, önceden kapının arkasına gizlice bir düzenek yaptırmıştı ve bu sa­yede kapının tek bir kişi tarafından açılabilmesi mümkün olmuştu. Kral bu sayede adaylardaki deneme isteği ve yürekliği açığa çıkarmak istiyordu.
Kral lordu yanına çağırdı ve ona şöyle dedi: “Sadece gördüklerine ve işittiklerine bağlı kalmadan kendi gücü­nü devreye soktuğun, kendini tanıdığın ve denemeyi göze aldığın için sa­raydaki görevi sen alacaksın
.” ‘
Kendini tanımanın ve hazır olmanın dev bir kapı ardında bizi bekleyen sürprizlere giden yol olduğunu; herkesleşmemek ve pes etmek konusunda peşin hüküm sürmemek adına gücümüzün bilincinde olup denemekten kaçınmamamız gerektiğini unutmamalıyız. 
Ve yazımı noktalamadan önce David Richo’nun bu konuyla bütünleşen şu cümlesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Endişeleniyoruz çünkü başımıza gelenlerin üstesinden gelme konusunda kendimize güvenmiyoruz. Endişeleniyoruz çünkü onların sonucuna değil, atılan zarlara güvenmiyoruz. Endişeleniyoruz çünkü henüz evet demedik.
Hayat bir şeylerden geri kalmak, çekinmek, hazır hissetmemek, ertelemek ve üşenmek için fazlasıyla hızlı akışı olan bir serüven. Bu serüvende kendi adınıza söz sahibi olabilmek için söylemeniz gereken ilk söz “Evet ben hazırım.” diyebilmektir. Belki de dilimizin ucundaki bir evet bizi dev kapılar ardında bekleyen sürprizlerin anahtarı, belki de hazırım diyip atacağımız bir adım hayatımız boyunca bizi koşmaktan kurtaracak yolun başlangıç çizgisidir.
Serüveniniz boyunca kendinize mutlak surette inanın. İnanın bana hazır olmak ve evet diyebilmek için anahtar sizin elinizde. Öyleyse şimdi tekrar soruyorum. Hazır mısınız¿


  • 0


  • 0


  • 39


  • 0


  • 0


  • 6


  • 0