//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/hayir-demeye-dair-eglenceli-bir-yazi
KİŞİSEL GELİŞİM

"Hayır" Demeye Dair Eğlenceli Bir Yazı

Her işimizi planlar dahilinde yapmak gibi çok büyük bir arzumuz var. Bu arzu bazılarımızı planlı, düzenli biri yaparken bazılarımızın omuzlarına büyük bir stres yüklüyor. Çünkü hayat; planlanan şeylerin bir şekilde iptal olması sonucu son dakika aldığımız kararlar bütünü gibi sanki. Buradan yola çıkarsak, hayatımızın istediğimiz şekilde devam etmesi için kriz yönetiminde adeta bir profesyonel gibi hareket etmeliyiz. 


İyi güzel hoş diyorsun da peki bu nasıl olur güzel kardeşim? Aslına bakarsanız her daim yapacağı, uğraşacağı ya da en azından üzerinde düşüneceği birçok işi olan biri olarak bu kriz yönetimini kesinlikle çok doğru bir şekilde yönetemiyorum. Kendim bile bunu doğru düzgün beceremezken blog yazımda bundan bahsetmem absürt durabilir lakin bunun üzerinde bir şeyler karalayarak belki bir çözüm yolu bulabiliriz, ne dersiniz? 


Nasılsa erkeğin kalbine giden yol midesinde geçiyorsa, kriz yönetiminde başarı da “Hayır” diyebilmekten geçiyor. Bu arada erkeğin kalbine giden yolun midesinden geçtiği konusunda da emin değilim. Her neyse. “Hayır” diyebilmenin gücüne inanmalıyız bence. Hep bunu diyebilen insanlar başarılı olmuştur hayatta. Bakın Bob Marley ne demiş? “No woman, no cry”. Üstad bile iki kez üst üste söylemiş. Evet, güzel bir örnek olmadı belki ama dikkatinizi çektiğini düşünüyorum çünkü tam da şu an ilk adımı atma vakti! Bu andan itibaren gelecek ilk teklife “Hayır!” diyelim. Tabii her teklif için geçerli değil bu, bir yuvanın daha kurulmadan yıkılmasına sebep olmak istemem. Bizi önceliklerimizden alıkoyan, planlarımızda olumsuz değişikliklere sebep olacak türden bir teklif gelmeli. Cevabımızı verdikten sonra tartışalım kendimizle kararımızın doğruluğunu veya yanlışlığını.


Umarım ilk deneyimiz başarı ile sonuçlanır çünkü hayat gerçekten kısa ve ünlü bir düşünürün de dediği gibi “Zaman, öyle de geçiyor; hayat, öyle de bitiyor.” Bu yüzden zamanımızı bizi mutlu edecek şeylere ayırmak gerçekten çok önemli. İleride bir gün, dönüp arkaya baktığımızda sevdiğimiz işleri yaptığımızı görmek kadar güzel bir duygu var mıdır, bilmiyorum.

Bizi yoran, bittiğinde de “iyi ki” dedirtmeyecek her iş için aynı cevabı vermeliyiz: Kocaman bir “Hayır!” Fakat, yeri gelince “Evet” demeyi de sakın ihmal etmeyin. Güzel “evet”leriniz ve güzel “hayır”larınız olsun.

Hadi, hayırlı günler...


  • 0


  • 0


  • 3


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0