//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/gonullu-olun
KİŞİSEL GELİŞİM

GÖNÜLLÜ OLUN!

Gönüllülük nedir? 

Gönüllü nedir? 

Gönüllü nasıl olunur? 

Gönüllülüğün gelişime katkısı nedir? 

 

Hangi yaşta olursak olalım yaşlılar, engelliler, çocuklar, hayvanlar kısacası herkes birbirinden destek görmeyi ister. Peki bu durumda onlara destek nasıl verilir ya da kim verir? 

Tabi ki gönüllülüğü kendine amaç edinmiş “gönüllü”.  

Gönüllü nedir? Gönüllü, çevresindeki dezavantajlı durumlara kayıtsız kalmayan elinden geldiğince her türlü yardımda bulunabilen, destek olandır. Gönüllü nasıl olunur? Sorusuna gelecek olursak her an her yerde yardım elimizi uzatabiliyorsak hepimiz birer gönüllüyüzdür.

Derseniz ki ben bunu ekip halinde de yapmak isterim hem kendimde dayanışmayı, yardımlaşmayı öğreneyim hem de çevreme yansıtabileyim o zaman çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yer alabilirsiniz. Bunlarda sizin yardım etmeyi, destek olmayı en çok istediğiniz alan ile ilgilidir.

Örneğin ben çocuklarla ilgilenmeyi, onların hayal güçlerini paylaşmayı, kendi benliklerini bulmalarında ön ayak olmayı ve ekiple çalışmayı sevdiğim için dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal becerilerini, benliklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlayan bir vakfın gönüllüsüyüm ve çocukların kalplerine dokunmak inanın o kadar güzel bir duygu ki bunu bir kere tadınca bırakamıyorsunuz, yapılan çalışmaların sonunda sizlerle kurdukları bağları, görünmeyen bağları, görünce içinizdeki o kazanım canlanıyor işte :) 

Bunun gibi çeşitli alanlarda gönüllülük yapmak sizin elinizde! 

Sokak hayvanlarının en çok destek beklediği bu soğuk havalarda gönüllü olmak sizin elinizde!

Kimin hayatını kurtardığınızı bilmeden kan, kök hücre bağışlarında bulunmak sizin elinizde!

Sonuç olarak gönüllü olmak bize ne kazandırır derseniz tek cevabım “kendiniz olmayı kazandırır”! 

Gönüllü olun, gönüllü olmaktan vazgeçmeyin! 

 

 


  • 0


  • 3


  • 3


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0