//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/egitimli-girisimci-reed-hastings
MOTİVASYON

EĞİTİMLİ GİRİŞİMCİ: REED HASTINGS

Bir önceki yazımda ele aldığım Netflix platformunun kurucularından ve bugün bulundukları konumlardan bahsedeceğim. Bu sayede küçük de olsa içinizde var olan girişimciye hitap etmeye çalışacağım.

Öncelikle Netflix 1997 yılında 40 yaşına merdiven dayamış iki abimiz tarafından kurulmuştur. Peki kim bu abilerimiz?
Reed Hastings ve Marc Radolph…

Sırayla başlayalım:

Reed Hastings,


1960 yılında Amerika’nın Massachusetts eyaletinde dünyaya gelmiştir. Öncelikli olarak merak ettiğinizi düşündüğüm eğitim hayatından bahsedeyim. Tahmin edildiği gibi 
Reed abimiz, okulla arası pek iyi olmayan girişimcilerden değilmiş. Kendisi zengin bir aileden geldiği için özel bir liseden mezun olduktan sonra Bowdoin Kolejine girip matematik eğitimi alırken, deniz piyade subayı eğitiminde görev yapmış. 1983’te mezun olduktan sonra Barış Gücü’ne katılıp gelişmekteki bir Afrika ülkesi olan Svaziland’a gönderilmiş. Burada lise öğrencilerine 2 yıl süresince matematik dersi vermiş  ve ardından girişimciliğe başlamaya karar vermiş. Çünkü Afrika’daki tecrübelerinin, girişimcilik ve risk alma yeteneğinin geliştirdiğini düşünmüş. Geri döndüğünde Stanfort Üniversitesinde bilgisayar bilimi üzerine yüksek lisans yapmış. Ardından hayatına, 3 yıl kadar yazılım geliştiricisi olarak devam etmiş. Bay Hastings, odaklanmanın değerini öğrendiğini ifade ettiği, Audrey MacLean’ın CEO’su altında çalışmış ve 1991’de işi bırakmıştır. Bir girişimci olarak her zaman kendi şirketini kurmak isteyen Reed Hastings,  Raymond Peck ve Mark Box ile birlikte ilk şirketi olan Pure Software’i Ekim 1991’de kurdu. Şirket kısa süre içinde iyi bir ilerleme kaydetmiş ve 1995’te şirketi halka açmışlar. Bu halka açma durumu sonrasında şirket Atria ile birleşerek 1996’da Saf Atria Corporation olarak isim değiştirmiş ancak bunun sonrasında ön görülemeyen bazı sorunlar nedeniyle 1997’de Birleşik Atlantik şirketi olan, Rational Software satılmıştır.

Bunun arkasından hiç ara vermeden Netflix’i ortaya çıkarmak için Marc Radolph ile iş birliği yapıp, Netflix’in ilk şeklini ortaya çıkarmıştır. Önceki yazımda da bahsettiğim yollardan geçerek Netflix ve Reed Hastings bugünkü hallerini almış oluyorlar.

 

Gelecek hafta bir başka girişimci hikayesi ile daha görüşmek üzere.. :)


  • 2


  • 2


  • 7


  • 1


  • 0


  • 0


  • 1