//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/duzenli-ve-verimli-bir-hayat-plani-icin-10-oneri
KİŞİSEL GELİŞİM

DÜZENLİ VE VERİMLİ BİR HAYAT PLANI İÇİN 10 ÖNERİ

2014’ yılında Pew Research’ün yaptığı bir araştırmaya göre iş sahibi olan yetişkinlerin % 46’sı internetin kendilerini daha verimli hale getirdiğini söylerken yalnızca % 7’si tam tersi yönde fikirlerini sunmuş. Eğer teknolojiyi doğru şekilde kullanırsak uyumak ve sosyalleşmek için kendimize daha fazla zaman ayırmamız ve verimliliğimizi artırmamız mümkün.

İşte verimliliğinizi artıracak 10 öneri:

1-) E-posta servisinizin nimetlerini kullanın.

 Çoğumuz için e-postaları yönetmek baş ağrısı yaratabiliyor. E-postalarınızı tasnif etmek için kullandığınız servisin imkanlarını Google üzerinden arayın. Mutlaka bilmediğiniz ve işinize yarayacak onlarca özellik vardır. E-posta kutunuz temiz ve baş ağrısı yapmayacak cinsten olsun.

2- Sosyal medya hesaplarınızı ve geçirdiğiniz zamanı yönetin.

 Şirket sayfalarınızı siz yönetiyorsanız sosyal medya hesaplarında önceden hazırladığınız içerikleri zamanlamanız mümkün. Böylece her gün ‘bugün ne paylaşalım?’ derdinden kurtulur, birkaç saatte haftalık planınızı zamanlayabilirsiniz.

3-) Klavye kısayollarını kullanın.

Mac ya da PC, pek çok klavye kısayolu var. Bunları öğrenip daha çok zaman kazanın.

4-)  Kronometre kullanın.

 Ne kadar madde yazarsak yazalım daha iyi anlamanız için bir süre kronometre kullanın. Örneğin Facebook’u açtığınızda kronometreyi başlatın ve işiniz bittiği an durdurun. Alışkanlık edinmek için tekrara ihtiyaç duyacağınız gün sayısı 21’dir. Ve 21 gün boyunca tekrarlamanız gerekir. 1. Ayın sonunda bunları not aldığınızda boşa harcadığınız saatleri görüp buna göre kendinizi planlamanız mümkün olacaktır.

5-) Şablon kullanın.

Bir e-posta hazırlarken, basit web sayfaları hazırlamanız / hazırlatmanız gerektiğinde hazır şablonları kullanabilirsiniz. Özellikle kurum içi işlerde teklifler, sözleşmeler için de şablonlarınız olsun. Her seferinde tekrar tekrar bir şeyleri yazıp çizmekle vakit kaybetmeyin.

6-) Bulut sistemler kullanın.

Çoğumuz iletişim kurma aşamasındayken vakit kaybediyoruz. 2017 senesinde hala kargoya verilen harddiskler, ‘arkadaşlar flashdisk’i olan var mı?’ diye bağıranlar var. WeTransfer kullanın, Dropbox kullanın.

7-) Yatak odasında teknolojiyi yasaklayın.

Yatmadan önce teknolojik aletler kullanmayın.

Yataktayken telefonla vakit geçirmek, bilgisayarda vakit geçirmek size verimsiz bir uyku ve verimsizce geçen zamandan başka bir şey kazandırmaz. Yatak odaları dinlenmek, en fazla kitap okumak içindir.

8-) Yapılacaklar listelerinizi küçültün.

Tüm yapacaklarını yazmakla vakit kaybeden, dahası bunu yapmadan rahat edemeyenlerden misiniz? Bu kulübe hoş geldiniz. Yapacağınız her şeyi tek tek yazmak yerine proje bazlı gidin. Alt kırılımları bu proje altına gizleyin. Trello ya da Asana gibi kurtarıcılar kullanın. Wunderlist de iyi bir alternatif.

9-) Hızlı okumaya kendinizi alıştırın.

Araştırmalara göre bir yetişkin dakikada ortalama 300 kelime okuyabilir. Hızlı okuma kurslarına katılabilir, internet üzerinden bununla ilgili birkaç siteden pratiklerle destek alabilirsiniz. Dilerseniz ilgili kitaplar alın ve bu sayıyı artırmaya bakın.

10-) Maillerinizi düzenli olarak kontrol edin.

E-postaları sürekli olarak kontrol etmek yerine, periyodik olarak kontrol edebilirsiniz. Böyle hem vakit kaybetmemiş, hem de geri kalan sorumluluklarınızdan geri kalmamış olursunuz. Örneğin saat başı kontrol etmeyi deneyin. Müşterilerinize acil durumlarda başka kanallar kullanmalarını söyleyebilirsiniz.


  • 31


  • 51


  • 68


  • 19


  • 9


  • 17


  • 9