//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/apple-netflix-i-aliyor-mu
MEDYA

APPLE, NETFLİX'İ ALIYOR MU?

Öncelikle nedir bu Netflix?
Aslında kelime anlamına bakarsak Amerikan İngilizcesiyle, “net”: internet- “flicks”: filmler anlamına gelir. Bu anlamlar günümüzdeki çalışma stiline gayet uygun bir isim, evet ama 1997’de kurulduklarında,  işe ağırlıklı olarak DVD satış ve kiralama şeklinde başlamışlar. 1998’de kiralamanın daha karlı olduğunu anlayınca posta yoluyla DVD satışlarına son vermişler.

 

1997-2000 Arasında Kullanılmış Logo
.

 


2007 yılına kadar bu şekilde devam eden Netflix, akışkan medya aracılığıyla internet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş alanını genişletti ve günümüzdeki kimliğine büründü.
 

2000-2014 Arasında Kullanılmış Logo

 

İnternetin her geçen gün daha fazla yayılması ve her evde olması, bizi bildiğimiz eski tarz televizyon anlayışından uzaklaşıp internet dizilerine vb. ortamlara doğru itiyor. Bu da Netflix gibi internet üzerinden yayınlarını yapan bir kuruluşun, yerel televizyon kanalları ve dizilerinin izleyicilerini kendine çekerek kazancının da kendisinde toplanmasını sağlıyor.

[Buraya ve buraya köprü olarak Netflix’in kurucularını bırakıyorum. Eğer aranızda girişimci olmak isteyenler varsa onlara 2 kişi daha tanıtmış olmak isterim.]

 

Bu kadar Netflix tanıtımı yaptıktan sonra geçelim asıl sorumuza: Neden Apple, Netflix’i satın almak istiyor ya da istesin?


Cevap- Tabii ki daha çok para.
Büyük bir hızla değişen günümüz sosyal medya ve sosyal çevresinde, hep 1 numarada kalabilmek Apple gibi büyük şirketler için bile zorlaştı. Geçin 1 numarayı, sadece çarkı döndürebilmek bile eskiden olduğu kadar kolay değil.
Son dönemlerde ABD başta olmak üzere birçok ülkede ilk sıradan düşen Apple, kendi üretimi olan Apple TV ile eski günlerine dönmeye çalışsa da bunu henüz tam anlamıyla başarabilmiş değil. İnternette dolaşan bilgilere göre %40 ihtimalle Netflix’i, %25 ihtimal ile de Disney’i alacak imiş.

Apple TV

 

Şimdi biraz sayılarla olan münasebetimizi arttıralım. Neden %40 Netflix ve %25 Disney?
Apple’ın şu an kasasında 250 milyar dolardan fazla para var.
Netflix’in piyasa değeri henüz (Henüz diyorum çünkü gerçekten büyüme hızı çok büyük) 100 milyon dolar civarında ve Disney ise 165 milyon dolar civarında.

Genelde ‘pahalı olan kalitelidir’ görüşüne, geniş bir bakış açısıyla yaklaşılmış ve cepten çıkacak para dışında kazandırılacak para da düşünülmüş olmalı.
Disney önümüzdeki yıllar içerisinde güzel kazanacak yani kazandıracak olsa bile Netflix’in yüksek ivmeli büyümesi ve dijitalleşen hayatlarımız göz önüne alındığında, gelecekte daha çok talep edilen bir platform olma beklentisi ile satın alınma ihtimalini arttırıyor. Tüm bunların yanında Disney ile karşılaştırıldığında, günümüzdeki değerinin Disney’den yaklaşık 65 milyon dolar daha az olması da cezbedici bir özelliği olsa gerek…


  • 2


  • 0


  • 4


  • 0


  • 0


  • 2


  • 0