//mtstajprogramlari.com/blog/yazi/akici-ingilizce-konusmana-yardim-edecek-5-uygulanabilir-oneri
KİŞİSEL GELİŞİM

AKICI İNGİLİZCE KONUŞMANA YARDIM EDECEK 5 UYGULANABİLİR ÖNERİ

İngilizce ile zamanında şansın yaver gitmemiş olabilir. Ama artık günümüz dünyasında İngilizce bilmek bir gereklilikten öte bir zorunluluk haline geldi. Özellikle iş dünyasında ikinci üçüncü yabancı diller aranmaya başlanmışken, İngilizceden artık korkmamak gerekiyor. Kaldı ki bu konuda da istekliysen İngilizceni geliştirmek adına kullanabileceğin yüzlerce kaynak ve imkân var.

Ama bu yazıda asıl odaklanmak istediğim, İngilizce bildiği halde pratik yapma konusunda kendini yeterli görmeyen, İngilizce konuşmaktan kaçan herkes için bir şeyleri kolaylaştıracak öneriler. Çünkü zaten hiçbir şeyden sonsuza kadar kaçamıyoruz. Bu yüzden en azından yüzleşme anına şimdiden hazır olmakta fayda var.

 • Denemekten korkmayıp her fırsata atlayın

Öncelikle bir konuda başarılı olmanın ilk şartı konu ne olursa olsun daha fazla tekrar etmek ve pratik yapmaktır. Bunun için yapılabilecek şeyler ise İngilizce konuşulan yerlerde daha fazla bulunmak, İngilizce derslere daha fazla katılım göstermek ve soru sormak, İngilizce sunumlar ve projeler hazırlamak hatta İngilizce yarışmalara katılmak olabilir. Ne kadar çok hayatınızın içine alırsanız alışmak ve ayak uydurmak o kadar kolay olacaktır.

Kendinizi İngilizce konuşmanız gereken bir durumun içine soktuğunuzda ise denemekten ve hata yapmaktan korkmadan ifade etmek istediklerinizi yavaş ve açık cümlelerle anlatmaya çalışabilirsiniz. Kimse yavaş ve açık konuştuğunuz için sizden nefret etmeyecek. Hata yaptığınızda başınıza gelebilecek tek şey birinin size hata yaptığınızı söylemesi ve düzeltmesi olabilir. Bu da pek bir felaket senaryosuna benziyor diyemeyiz sanırım değil mi?

 • İngilizce dizi ve filmleri daha farklı izleyin

Hepimiz mutlaka yabancı diziler ve filmler izlemeyi seviyoruz. Ama o altyazıyı Türkçeye ayarladığımızda her şey mahvoluyor. İngilizce film izlerken ilk önerim altyazıyı İngilizceye çevirmek. Böylelikle İngilizce dinleme yeteneklerinizi geliştirebilir insanların ne dediğini daha net anlayabilirsiniz. Daha iyi anlamak cevap verme yeteneğinizi de geliştirecektir.

Aynı zamanda benim bir diğer uyguladığım yöntemse, hali hazırda izlediğim bitirdiğim yabancı dizileri bir de altyazısız izliyorum. Özellikle günlük konuşma dilini anlamak ve taklit etmek adına sitcom’lar bu iş için çok uygun olabilir. Üstelik anlaşılması çok da zor olmayacaktır. Modern Family, The Big Bang Theory, The Simpsons gibi daha güncel olanlar da tercih edilebilir; Everybody Loves Raymond, Friends, Seinfeld gibi eski ama klasik olanlar da.

 • Dinlediğiniz şarkıları biraz daha yakından inceleyin

Benim açık ara en sevdiğim yöntem bu. Her gün severek onlarca yabancı şarkı dinliyoruz ama belki de bazen ne demek istediklerini kaçırıyoruz. Ben müzik dinlerken aynı esnada şarkı sözlerini de mutlaka takip ediyorum. Hem sevdiğim şarkıların ne demek istediğini daha net anlıyorum hem dinleme yeteneğimi geliştiriyorum hem de şarkı sözlerini ezberleyerek hafızama İngilizce cümleler eklemiş oluyorum.

Hatta bunun için şöyle bir internet sitesi var. Aradığınız her şarkıyı kolayca bulmanız mümkün. Ayrıca telefonunuza uygulama olarak da indirebiliyorsunuz. Daha sonra telefonunuzdaki müziklerle iTunes ya da Spotify hesabınızla senkronize ederek günlük olarak dinlediğiniz tüm şarkıların sözlerine hiç uğraşmadan ulaşabiliyorsunuz. Ben inanılmaz sevdim.

 • İngilizce düşünmek için kendinizi zorlayın

Yerinden kalkmadan hiçbir yere kıpırdamadan İngilizce konuşma yeteneğini geliştirme konusunda sana en çok faydası olacak şeyi açıklıyorum: düşünmek. Günlük hayatında aklından geçirdiğin düşündüğün her şeyi bir de İngilizce düşünmek için kendi zorlamalısın. Çünkü her ne kadar dinleme yeteneğini geliştirsen de aynı zamanda konuşma yeteneğin üzerinde de çalışıp ikisini dengede tutman gerekiyor.  Üstelik bugün ne giysem, nereye gitsem, acaba otobüse yetişir miyim, hava nasıl olacak acaba gibi bir sürü soru sorup cevaplarken kendinle baş başa olduğun için çok daha rahat edeceksin.

Evet, insanın ana dili İngilizce değilken İngilizce düşünmesi başta çok zor ve yorucu olabiliyor ama belli bir noktadan sonra kendini artık rahat hissetmeye başlayacaksın. Ve kendini rahat hissettiğini fark ettiğinde bu konuda daha özgüvenli olacaksın.

 • Yalnızca kelime değil söz öbeklerini de öğrenin

Özellikle belirli kelime ve cümle gruplarını öğrenirseniz konuşma sırasında çok daha rahat ve kendinizden emin konuşursunuz. Bunları öğrenmekse oldukça kolay. Aşağıda sizinle günlük konuşmalarınızda kullanacağınız söz öbeği ve cümle kalıplarını öğrenebileceğiniz iki farklı kaynak paylaşıyorum. Burada yazan cümleleri not alarak ve mümkünse kendi yazdığınız örneklerle pekiştirerek çalışırsanız kısa süre içinde kelime dağarcığınızın içine eklemiş olursunuz.

Mesela “There's no room for any more” cümlesini karnınızın doyduğunu ve daha fazla yiyemeyeceğinizi anlatmak için kullanabilirsiniz. Bu ve bunun gibi tüm söz öbekleri için sizinle paylaştığım internet sitelerini inceleyebilirsiniz.

1.Öneri

2.Öneri

 

 


 • 3


 • 4


 • 3


 • 0


 • 0


 • 0


 • 0